NRD Начало
Вторник, 17 Септември 2024
Начало Творчески отражения Шесто издание на фестивала „Древна балканска земя“
4947
Творчески отражения

Шесто издание на фестивала „Древна балканска земя“

Исторически музей - Павликени, съвместно с Община Павликени, организира шестото издание на античния фестивал "Древна балканска земя" (Terra Antiqua Balcanica). Откриването ще бъде на 7 септември, от 10:30 ч. в античния керамичен център край Павликени, съобщи директорът на музея в общинския център Елена Христова.  Фестивалът ще отведе публиката на пътуване към древното минало на региона чрез програма, в която специално участие ще вземе групата за исторически и антични възстановки „Първи италийски легион“ от Свищов

| 26 Август 2024, 14:51 ч.
Шесто издание на фестивала „Древна балканска земя“
Шесто издание на фестивала „Древна балканска земя“
Снимка © Исторически музей-Павликени

Исторически музей - Павликени, съвместно с Община Павликени, организира шестото издание на античния фестивал "Древна балканска земя" (Terra Antiqua Balcanica).

Певицата и авторка на песни Чарли Екс Си Екс, рапърът Гетс и независимата рок група "Ласт динър парти" са сред номинираните за музикалната награда "Мъркюри", предаде Ройтерс, позовавайки се на организаторите. 

Краткият списък за отличието включва 12 претенденти, като повече от половината са номинирани за дебютни албуми. 

Считан за по-малко популярна от британските награди за поп музика БРИТ, призът "Мъркюри" е отворен към всички музикални жанрове.

Певицата и авторка на песни Чарли Екс Си Екс е номинирана за албума Brat.

Рапърът Гетс ще участва в надпреварата за четвъртия си студиен албум On Purpose, with Purpose, докато "Ласт динър парти" са с номинация за дебютния си албум Prelude to Ecstasy.

Сред останалите дебютни студийни албуми, попаднали в краткия списък, са Silence Is Loud на продуцентката, диджей и певица Ния Аркайвс, Early Twe

Документалната поредица на Епъл Ти Ви плюс с названието „Кей-поп Айдолс“ (K-pop Idols) предлага задълбочен поглед към това как кей-поп индустрията приема и разгръща нови идеи, като същевременно се бори с предизвикателствата, предаде Асошиейтед прес. 

Поредицата от шест части представя корейско-американската звезда Джеси и изгряващи кей-поп групи като Cravity и Blackswan, като документира възходите и паденията в кариерите им. 

Музикалният жанр кей-поп е известен с комбинацията от вокали и прецизна хореография. Членовете на момичешката мултинационална група Blackswan Фату Самба и Алена Смит с псевдоним "ЕнВи" (NVee) казаха пред Асошиейтед прес, че репетират до 10 часа дневно. Това включва хореография и вокални сесии преди да започне сезона, свързан с поредица от събития за популяризиране на последните им песни. 

След като сключат догово

Билетите за турнето на събралата се отново група "Оейзис" бяха разпродадени до събота вечерта, макар че почитатели, нетърпеливи да видят групата на живо за първи път от 16 години, се оплакваха от технически проблеми и за дълго чакане онлайн, съобщи Ройтерс.

Очакваше се повече от един милион билета за концертите на групата във Великобритания и Ирландия да бъдат разпродадени за броени минути. Вместо това групата съобщи, че всички билети за Великобритания са били продадени за десет часа, след като много почитатели бяха прекарали деня на "онлайн опашки". Билети се препродаваха на сайтове като Viagogo за до 8000 британски лири.

"Оейзис" обяви 17 концерта в Обединеното кралство и Ирландия, като първият ще е през юли 2025 г. в Кардиф. Следват концерти в Манчестър, където групата е основана през 1991 г., в Лондон, Единбург и Дъблин. Групата, чийто дебютен албум Definitely Mayb

В Ямбол на 24 юни, Свети Дух, когато се отбелязва и празникът на града, ще бъде открита 19-ата традиционна годишна изложба "Светлината". Тази година специален гост е роденият в Ямболско художник Николай Димитров, който от години живее в Норвегия. Ще бъде представена неговата живописна експозиция "Преображения на светлината", съобщиха организаторите и домакини от ямболската Художествена галерия "Жорж Папазов".

"Черпя вдъхновение от богатия и наситен с очарование на съкровени знамения и смисъл, микро- и макрокосмос. Едновременно отминал и актуален със силата на емоционалната памет. Чрез въздействието на истинските пориви и неподправен интерес към всичко, което ме заобикаля, аз пресъздавам природата и единството на човека и природата, на духовната спойка и дълбока връзка между Аз-а и Всемира. Изграждам субективно обагрен образен микрокосмос, звучащ абстрактно, където намирам упов

Арена, останала от културата на викингите в Дания, ще бъде реконструирана, за да привлича туристи, съобщи АФП. 

Комплексът Трелеборг наскоро е включен в списъка на световното културно наследство. Това е единствено по рода си място, каквито са пирамидите и Великата китайска стена, каза пред АФП директорът на обекта Ане-Кристине Ларсен. 

На мястото преди повече от хиляда години се е издигала една от кръглите крепости на Харалд, известен с християнизацията на страната през 10-и век. 

Макети и илюстрации помагат на посетителите да видят културния паметник такъв, какъвто е бил, преди да бъде забравен. Сега Националният музей на Дания, който поддържа обекта, планира да реконструира укрепленията, както и три средновековни къщи. 

Откриването ще бъде на 7 септември, от 10:30 ч. в античния керамичен център край Павликени, съобщи директорът на музея в общинския център Елена Христова. 

Фестивалът ще отведе публиката на пътуване към древното минало на региона чрез програма, в която специално участие ще вземе групата за исторически и антични възстановки „Първи италийски легион“ от Свищов. Реанакторите ще представят атрактивно най-добрите години от живота в римската вила край Павликени, върху която ще бъде поставен и акцентът на тазгодишното издание на събитието, каза Елена Христова.

В рамките на фестивала, керамичното производство и традиции ще бъдат възродени от майстори-грънчари. Сред тях е Захари Иванов, който ще покаже пред публика как се работи с крачно грънчарско колело. Всеки посетител ще може да си изработи собствен продукт, който по-късно майсторът ще изпече и ще изпрати по пощата, обясни Христова.

Участие със свои пластики ще вземе и керамичната школа при училище "Вичо Грънчаров" в Горна Оряховица, добави директорът на Историческия музей в Павликени. Традиционното ателие за украсяване и моделиране на керамика в античната демонстрационна работилница и тази година ще ангажира креативността на най-малките гости на фестивала и ще ги потопи в магията на глината.

Посетителите ще имат възможност за дегустация на вино, произведено от една от най-добрите изби в региона, която печели все повече отличия и награди. В същото време те ще се потопят в миналото с възстановка на антични занаяти и исторически напитки - медовината и меденото вино.

Трийсет музея в Прага, Чехия, отварят врати за традиционната Нощ на музеите, съобщи „Ческе новини“. 

Музеи, галерии и други културни институции ще посрещат посетители по различно време. Някои от тях ще отворят врати преди обяд, но програмата на повечето е предвидена за вечерните и нощните часове. Сред тях са Музеят на столицата, Градската библиотека, Музеят на Карел Земан, Националният земеделски музей и др. Организирани са съпътстващи концерти, театрални представления, творчески работилници и концерти. Целта на инициативата е да се предизвика интерес към музеите и културните институции. Цените на билетите са намалени, а някои обекти могат да бъдат посетени напълно безплатно. За по-бързо придвижване между отделните музеи и галерии в центъра на града е предвиден извънреден транспорт.

В събота за посетители отваря и Чернинския дворец в Прага, който е седалище на Мин

„Гьоте институт“ представя четири игрални филма от най-новото германско кино на открито, в своя двор. Селекцията се фокусира върху проблемите на подрастващите, отношенията между 30-годишните, агресията и човешките права, разказват организаторите. 

По думите им действието на всички филми се развива частично или изцяло в Берлин. Автори на подбраните заглавия са представители на новото поколение германски режисьори, а филмите от „Хофкино 2024" са създадени между 2020 и 2023 година. Входът е свободен.

11 ЮЛИ – „ПАШКУЛ“ (KOKON, 2020)

Горещо и лепкаво лято в квартал Кройцберг в Берлин. 14-годишната Нора излиза с по-голямата си сестра и приятелите си из квартала. Между плувния басейн и училището, по  покриви и партита, те подражават на образите, които виждат от медиите, изпълняват модели за подражание в

Деветото издание на "София филм фест на път - Кюстендил" беше открито тази вечер на Арката на площад "Велбъжд" в Кюстендил.

"Това е великолепна традиция, която се запази през годините, независимо от условията и пречките, които имахме във времето. За нас е огромно удоволствие, че и тази година ще се срещнем с програмата на "София филм фест", което е шанс за всички почитатели на стойностното кино, които не са имали възможност да видят програмата му по време на изданието през м. март", каза началникът на отдел "Култура и духовно развитие" Емануела Дюлгерска, която заедно със Светлана Дамянова от екипа на фестивала, откриха деветото му издание в Кюстендил.

Пожелаваме си винаги пространствата в града, предлагащи кино, да бъдат пълни с почитатели на стойностното изкуство, каза Дюлгерска. Фестивалът ще продължи през целия месец август, а в дните му ще бъдат представени общо ч

Вечер на романса със заглавие "Говори Сергей Рахманинов" огласи залите на Археологическия музей в Созопол днес.

Концертът бе част от музикалната програма на 40-ите Празници на изкуствата "Аполония" в морския град.

В първия понеделник на септември публиката имаше възможност да чуе изпълненията на сопраното Цветана Бандаловска в акомпанимент на рояла на Благовеста Константинова. Двете поднесоха програма от 18 композиции на Рахманинов, посветена на 150-годишнината от рождението на руския композитор, която се навърши през 2023 г.

В тях прозвучаха текстове на различни автори, сред които с по две творби бяха включени поетите Глафира Галина, Алексей Апухтин, Алексей Плещеев, Константин Балмонт.

Благовеста Константинова направи две самостоятелни изпълнения. Първото бе на "Мелодия" оп. 3, номер 3, а второто на "Прелюд" оп.3, номер 2 бе изненада, която не бе обяв

Британската група "Кошийн" отпразнува четвърт век на сцената с участие във фестивала "Метроном" в Прага, Чехия, съобщи "Ческе новини". 

Музикантите предложиха на публиката в изложбения център "Виставище" брейкбийт ритми, техно и дръмендбейс. 

"Кошийн" започват кариерата си през 1999 г. в Бристол. Сред големите им хитове са Hungry, Wasting My Time и All in My Head.

Петъчната програма на фестивала „Метроном“ продължава с участието на носителите на награда БРИТ за изгряващи звезди през миналата година - момичешката група "Ласт динър парти". Сред най-очакваните участници на фестивала е германското дуо "Милки ченс", което има милиони последователи в Спотифай. Фестивалът продължава до събота.

Миналогодишното издание на "Метроном Прага" събра 22 хил. души в рамките на три дни. 

В настоящото издание, след няколкогодишно прекъсване, посетителите отново ще могат да вкусят от ароматната антична кухня по римски рецепти, посочи Христова. За всички желаещи ще работи и щанд с антични облекла, създадени изцяло от екипа на музея. Занаятчии ще покажат дърводелство, моделиране на бижута и изработване и украсяване на керамични съдове.

Важен момент във фестивалната програма е прожекцията на архивен филм за Античен керамичен център. Той е черно-бял и е озаглавен „Отломките разказват“, с автор Богдан Султов – археологът разкрил и развил този обект през далечната 1971 г. Старата кинолента е възстановена и дигитализирана през 2024 г. от Исторически музей - Павликени като важна част от историята на проучванията в Античен керамичен център. Филмът показва уникални артефакти и експонати от началото на археологическите проучвания, поясни Христова.

За любителите на историята и археологията по време на събитието ще има и пешеходни турове с беседи, водени от екскурзоводите към Исторически музей – Павликени.

Античният керамичен център край Павликени е сочен за първи в България музей на открито, който археологът Богдан Султов разкрива и изследва в продължение на десет години (1971 до 1982 г.).

Той се състои от вила от римската епоха (т.н. вила рустика) и производствен център за керамична продукция. Функционирал е от края на I век н.е. до средата на III-IV век. Проучени са над 50 пещи за строителна и битова керамика, които потвърждават тезата, че тук е произвеждана керамична продукция не само за нуждите на местното население, но и с цел търговия.

Произведения на местните ателиета са откривани във военния лагер Нове, в административния градски център Никополис ад Иструм, в много от селищата на провинциите Долна Мизия и Тракия, в някои от градовете на провинция Дакия, дори на Кримския полуостров, посочват от музея. Наличието на множество грънчарски пещи и работилници, намерената в тях продукция и инструменти на старите майстори, предоставят възможността да се проучи античното керамично производство. То представлява дълъг и сложен технологичен процес, обезпечен от естествените находища на подходяща пластична глина в района.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
В кадъра търся съзерцание, едно чувство, което кореспондира с мен
Изложба на покойния Борислав Борозанов ще бъде открита в столичната „Галерия 88“. Вернисажът е на 26 септември, изложбата може да се разгледа до 31 октомври, съобщиха д ...
Стефан Качаков показва в нова изложба красотата на българската природа
Стефан Качаков подрежда в изложба картини, които показват красотата на българската природа. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и ще бъде разположена в галерия „Ст ...
Наградите "Еми": Мечката обра повечето награди при комедийните сериали
Ресторантьорската история "Мечката" спечели в три от четирите комедийни категории на наградите "Еми", но Джийн Смарт спечели третата си награда за ролята си на комедиантка в "Хитри ...
Рок групи изнесоха концерт под наслов „Гръм в лятна нощ“
Шуменски рок групи изнесоха концерт под наслов „Гръм в лятна нощ“ в градинката пред Народно читалище „Добри Войников-1856“ в града снощи. Свои изпълнения п ...
Близо 30 000 души аплодираха Андреа Бочели с хора и оркестъра на Софийската филхармония
Близо 30 000 души аплодираха Андреа Бочели, който в съботната вечер на 14 септември празнува 30-годишната си кариера. Италианският тенор пя на националния стадион „Васил Левс ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в парк "Кайлъка" в Плевен. Необичайно студеното за месец септември време не поречи на над хиляда почитате ...
Юлиан Костов посвещава втория си сингъл на любовта
Юлиан Костов издава втория си сингъл – Home (My Gaia), съобщават от „Орфей мюзик“. През следващите месеци артистът пуска пет песни, а с дистрибуцията се заемат & ...
Майк Терана: Хората в България обичат изкуството и културата
“В определени части на света хората не искат да слушат класическа или рок музика, всичко опира до диджея и други неща, но хората в България обичат изкуството и културата&rdqu ...
В Рим откриват самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев
Самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев ще бъде открива на 20 септември в галерия „България“ в Рим в сътрудничество с Българския културен институт, съобщават о ...
Просто няма как да не ти се случат точно такива абсурдни и смешни неща
Опасно, сериозно, сложно, интересно и смешно. Така актрисата София Бобчева описва случващото се на сцената на Народния театър в постановката „Бебе на борда“. Кристофър ...
Тикер в 05:00 ч.
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в пар ...
Начало Творчески отражения
4947
Творчески отражения

Шесто издание на фестивала „Древна балканска земя“

Исторически музей - Павликени, съвместно с Община Павликени, организира шестото издание на античния фестивал "Древна балканска земя" (Terra Antiqua Balcanica).Откриването ще бъде на 7 септември, от 10:30 ч. в античния керамичен център край Павликени, съобщи директорът на музея в общинския център Елена Христова.

| 26 Август 2024, 14:51 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Шесто издание на фестивала „Древна балканска земя“
Шесто издание на фестивала „Древна балканска земя“
Снимка © Исторически музей-Павликени

Исторически музей - Павликени, съвместно с Община Павликени, организира шестото издание на античния фестивал "Древна балканска земя" (Terra Antiqua Balcanica).

Откриването ще бъде на 7 септември, от 10:30 ч. в античния керамичен център край Павликени, съобщи директорът на музея в общинския център Елена Христова. 

Певицата и авторка на песни Чарли Екс Си Екс, рапърът Гетс и независимата рок група "Ласт динър парти" са сред номинираните за музикалната награда "Мъркюри", предаде Ройтерс, позовавайки се на организаторите. 

Краткият списък за отличието включва 12 претенденти, като повече от половината са номинирани за дебютни албуми. 

Считан за по-малко популярна от британските награди за поп музика БРИТ, призът "Мъркюри" е отворен към всички музикални жанрове.

Певицата и авторка на песни Чарли Екс Си Екс е номинирана за албума Brat.

Рапърът Гетс ще участва в надпреварата за четвъртия си студиен албум On Purpose, with Purpose, докато "Ласт динър парти" са с номинация за дебютния си албум Prelude to Ecstasy.

Сред останалите дебютни студийни албуми, попаднали в краткия списък, са Silence Is Loud на продуцентката, диджей и певица Ния Аркайвс, Early Twe

Документалната поредица на Епъл Ти Ви плюс с названието „Кей-поп Айдолс“ (K-pop Idols) предлага задълбочен поглед към това как кей-поп индустрията приема и разгръща нови идеи, като същевременно се бори с предизвикателствата, предаде Асошиейтед прес. 

Поредицата от шест части представя корейско-американската звезда Джеси и изгряващи кей-поп групи като Cravity и Blackswan, като документира възходите и паденията в кариерите им. 

Музикалният жанр кей-поп е известен с комбинацията от вокали и прецизна хореография. Членовете на момичешката мултинационална група Blackswan Фату Самба и Алена Смит с псевдоним "ЕнВи" (NVee) казаха пред Асошиейтед прес, че репетират до 10 часа дневно. Това включва хореография и вокални сесии преди да започне сезона, свързан с поредица от събития за популяризиране на последните им песни. 

След като сключат догово

Билетите за турнето на събралата се отново група "Оейзис" бяха разпродадени до събота вечерта, макар че почитатели, нетърпеливи да видят групата на живо за първи път от 16 години, се оплакваха от технически проблеми и за дълго чакане онлайн, съобщи Ройтерс.

Очакваше се повече от един милион билета за концертите на групата във Великобритания и Ирландия да бъдат разпродадени за броени минути. Вместо това групата съобщи, че всички билети за Великобритания са били продадени за десет часа, след като много почитатели бяха прекарали деня на "онлайн опашки". Билети се препродаваха на сайтове като Viagogo за до 8000 британски лири.

"Оейзис" обяви 17 концерта в Обединеното кралство и Ирландия, като първият ще е през юли 2025 г. в Кардиф. Следват концерти в Манчестър, където групата е основана през 1991 г., в Лондон, Единбург и Дъблин. Групата, чийто дебютен албум Definitely Mayb

В Ямбол на 24 юни, Свети Дух, когато се отбелязва и празникът на града, ще бъде открита 19-ата традиционна годишна изложба "Светлината". Тази година специален гост е роденият в Ямболско художник Николай Димитров, който от години живее в Норвегия. Ще бъде представена неговата живописна експозиция "Преображения на светлината", съобщиха организаторите и домакини от ямболската Художествена галерия "Жорж Папазов".

"Черпя вдъхновение от богатия и наситен с очарование на съкровени знамения и смисъл, микро- и макрокосмос. Едновременно отминал и актуален със силата на емоционалната памет. Чрез въздействието на истинските пориви и неподправен интерес към всичко, което ме заобикаля, аз пресъздавам природата и единството на човека и природата, на духовната спойка и дълбока връзка между Аз-а и Всемира. Изграждам субективно обагрен образен микрокосмос, звучащ абстрактно, където намирам упов

Арена, останала от културата на викингите в Дания, ще бъде реконструирана, за да привлича туристи, съобщи АФП. 

Комплексът Трелеборг наскоро е включен в списъка на световното културно наследство. Това е единствено по рода си място, каквито са пирамидите и Великата китайска стена, каза пред АФП директорът на обекта Ане-Кристине Ларсен. 

На мястото преди повече от хиляда години се е издигала една от кръглите крепости на Харалд, известен с християнизацията на страната през 10-и век. 

Макети и илюстрации помагат на посетителите да видят културния паметник такъв, какъвто е бил, преди да бъде забравен. Сега Националният музей на Дания, който поддържа обекта, планира да реконструира укрепленията, както и три средновековни къщи. 

Фестивалът ще отведе публиката на пътуване към древното минало на региона чрез програма, в която специално участие ще вземе групата за исторически и антични възстановки „Първи италийски легион“ от Свищов. Реанакторите ще представят атрактивно най-добрите години от живота в римската вила край Павликени, върху която ще бъде поставен и акцентът на тазгодишното издание на събитието, каза Елена Христова.

В рамките на фестивала, керамичното производство и традиции ще бъдат възродени от майстори-грънчари. Сред тях е Захари Иванов, който ще покаже пред публика как се работи с крачно грънчарско колело. Всеки посетител ще може да си изработи собствен продукт, който по-късно майсторът ще изпече и ще изпрати по пощата, обясни Христова.

Трийсет музея в Прага, Чехия, отварят врати за традиционната Нощ на музеите, съобщи „Ческе новини“. 

Музеи, галерии и други културни институции ще посрещат посетители по различно време. Някои от тях ще отворят врати преди обяд, но програмата на повечето е предвидена за вечерните и нощните часове. Сред тях са Музеят на столицата, Градската библиотека, Музеят на Карел Земан, Националният земеделски музей и др. Организирани са съпътстващи концерти, театрални представления, творчески работилници и концерти. Целта на инициативата е да се предизвика интерес към музеите и културните институции. Цените на билетите са намалени, а някои обекти могат да бъдат посетени напълно безплатно. За по-бързо придвижване между отделните музеи и галерии в центъра на града е предвиден извънреден транспорт.

В събота за посетители отваря и Чернинския дворец в Прага, който е седалище на Мин

„Гьоте институт“ представя четири игрални филма от най-новото германско кино на открито, в своя двор. Селекцията се фокусира върху проблемите на подрастващите, отношенията между 30-годишните, агресията и човешките права, разказват организаторите. 

По думите им действието на всички филми се развива частично или изцяло в Берлин. Автори на подбраните заглавия са представители на новото поколение германски режисьори, а филмите от „Хофкино 2024" са създадени между 2020 и 2023 година. Входът е свободен.

11 ЮЛИ – „ПАШКУЛ“ (KOKON, 2020)

Горещо и лепкаво лято в квартал Кройцберг в Берлин. 14-годишната Нора излиза с по-голямата си сестра и приятелите си из квартала. Между плувния басейн и училището, по  покриви и партита, те подражават на образите, които виждат от медиите, изпълняват модели за подражание в

Деветото издание на "София филм фест на път - Кюстендил" беше открито тази вечер на Арката на площад "Велбъжд" в Кюстендил.

"Това е великолепна традиция, която се запази през годините, независимо от условията и пречките, които имахме във времето. За нас е огромно удоволствие, че и тази година ще се срещнем с програмата на "София филм фест", което е шанс за всички почитатели на стойностното кино, които не са имали възможност да видят програмата му по време на изданието през м. март", каза началникът на отдел "Култура и духовно развитие" Емануела Дюлгерска, която заедно със Светлана Дамянова от екипа на фестивала, откриха деветото му издание в Кюстендил.

Пожелаваме си винаги пространствата в града, предлагащи кино, да бъдат пълни с почитатели на стойностното изкуство, каза Дюлгерска. Фестивалът ще продължи през целия месец август, а в дните му ще бъдат представени общо ч

Вечер на романса със заглавие "Говори Сергей Рахманинов" огласи залите на Археологическия музей в Созопол днес.

Концертът бе част от музикалната програма на 40-ите Празници на изкуствата "Аполония" в морския град.

В първия понеделник на септември публиката имаше възможност да чуе изпълненията на сопраното Цветана Бандаловска в акомпанимент на рояла на Благовеста Константинова. Двете поднесоха програма от 18 композиции на Рахманинов, посветена на 150-годишнината от рождението на руския композитор, която се навърши през 2023 г.

В тях прозвучаха текстове на различни автори, сред които с по две творби бяха включени поетите Глафира Галина, Алексей Апухтин, Алексей Плещеев, Константин Балмонт.

Благовеста Константинова направи две самостоятелни изпълнения. Първото бе на "Мелодия" оп. 3, номер 3, а второто на "Прелюд" оп.3, номер 2 бе изненада, която не бе обяв

Британската група "Кошийн" отпразнува четвърт век на сцената с участие във фестивала "Метроном" в Прага, Чехия, съобщи "Ческе новини". 

Музикантите предложиха на публиката в изложбения център "Виставище" брейкбийт ритми, техно и дръмендбейс. 

"Кошийн" започват кариерата си през 1999 г. в Бристол. Сред големите им хитове са Hungry, Wasting My Time и All in My Head.

Петъчната програма на фестивала „Метроном“ продължава с участието на носителите на награда БРИТ за изгряващи звезди през миналата година - момичешката група "Ласт динър парти". Сред най-очакваните участници на фестивала е германското дуо "Милки ченс", което има милиони последователи в Спотифай. Фестивалът продължава до събота.

Миналогодишното издание на "Метроном Прага" събра 22 хил. души в рамките на три дни. 

Участие със свои пластики ще вземе и керамичната школа при училище "Вичо Грънчаров" в Горна Оряховица, добави директорът на Историческия музей в Павликени. Традиционното ателие за украсяване и моделиране на керамика в античната демонстрационна работилница и тази година ще ангажира креативността на най-малките гости на фестивала и ще ги потопи в магията на глината.

Посетителите ще имат възможност за дегустация на вино, произведено от една от най-добрите изби в региона, която печели все повече отличия и награди. В същото време те ще се потопят в миналото с възстановка на антични занаяти и исторически напитки - медовината и меденото вино.

В настоящото издание, след няколкогодишно прекъсване, посетителите отново ще могат да вкусят от ароматната антична кухня по римски рецепти, посочи Христова. За всички желаещи ще работи и щанд с антични облекла, създадени изцяло от екипа на музея. Занаятчии ще покажат дърводелство, моделиране на бижута и изработване и украсяване на керамични съдове.

Важен момент във фестивалната програма е прожекцията на архивен филм за Античен керамичен център. Той е черно-бял и е озаглавен „Отломките разказват“, с автор Богдан Султов – археологът разкрил и развил този обект през далечната 1971 г. Старата кинолента е възстановена и дигитализирана през 2024 г. от Исторически музей - Павликени като важна част от историята на проучванията в Античен керамичен център. Филмът показва уникални артефакти и експонати от началото на археологическите проучвания, поясни Христова.

За любителите на историята и археологията по време на събитието ще има и пешеходни турове с беседи, водени от екскурзоводите към Исторически музей – Павликени.

Античният керамичен център край Павликени е сочен за първи в България музей на открито, който археологът Богдан Султов разкрива и изследва в продължение на десет години (1971 до 1982 г.).

Той се състои от вила от римската епоха (т.н. вила рустика) и производствен център за керамична продукция. Функционирал е от края на I век н.е. до средата на III-IV век. Проучени са над 50 пещи за строителна и битова керамика, които потвърждават тезата, че тук е произвеждана керамична продукция не само за нуждите на местното население, но и с цел търговия.

Произведения на местните ателиета са откривани във военния лагер Нове, в административния градски център Никополис ад Иструм, в много от селищата на провинциите Долна Мизия и Тракия, в някои от градовете на провинция Дакия, дори на Кримския полуостров, посочват от музея. Наличието на множество грънчарски пещи и работилници, намерената в тях продукция и инструменти на старите майстори, предоставят възможността да се проучи античното керамично производство. То представлява дълъг и сложен технологичен процес, обезпечен от естествените находища на подходяща пластична глина в района.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
В кадъра търся съзерцание, едно чувство, което кореспондира с мен
Стефан Качаков показва в нова изложба красотата на българската природа
Наградите "Еми": Мечката обра повечето награди при комедийните сериали
Рок групи изнесоха концерт под наслов „Гръм в лятна нощ“
Близо 30 000 души аплодираха Андреа Бочели с хора и оркестъра на Софийската филхармония
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Калейдоскоп
Юлиан Костов посвещава втория си сингъл на любовта
Цветни аспекти
Майк Терана: Хората в България обичат изкуството и културата
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.